20160914_112215

Współpraca zamiast rywalizacji – Jesienna Olimpiada Sportowa


Olimpiady sportowe nastawione są na rywalizację. Jest tylko jeden złoty medal. Tylko jedna szkoła jest zwycięzcą. Tylko sprawni mogą wygrać. Czy można zorganizować olimpiadę sportową nastawioną na współpracę, empatię i włączanie dzieci o różnej sprawności. Można. Jak?

Wystarczy stworzyć zespoły pomiędzy szkołami. A sercem wydarzenia postawić wspólną zabawą sportową, a nie rozdawanie medali.

Zachęcamy do przeczytania relacji jednej z uczennic z Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym.

20160914_112215

Tegoroczny wrzesień okazał się dla nas łaskawy. Mimo że my siedzimy już  w szkolnych ławkach , to za oknem przepiękna pogoda.

Podobnie, jak w roku  ubiegłym,  dnia 14.09.2016 Szkoła z Radowa Małego została zaproszona do udziału w Jesiennej Olimpiadzie  Sportowej organizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Radowie Wielkim. W trakcie olimpiady zmagali się  ze sobą zawodnicy z różnych ośrodków i szkół: Radowa Wielkiego, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Waniorowa i Radowo Małego.

Słońce tego dnia świeciło bardzo mocno, i choć rywalizacja była zacięta , nikt nie zapominał o zasadzie” Fair Play” oraz że, nie wynik jest najważniejszy, ale to, że mogliśmy być razem.

Zawody rozpoczęły się od oficjalnego powitania  wszystkich gości i zawodników. I jak na każdej olimpiadzie zapłonął Znicz Olimpijski.  Zawodnicy stanęli gotowi do sportowych zmagań, a trzeba przyznać, że poziom był wysoki.

Wyjątkowość tej olimpiady polega na tym, że nie ma typowych reprezentacji z poszczególnych szkół. W każdej drużynie znajdują się uczniowie ze wszystkich szkół. Dzięki temu uczymy się współpracy z osobami nowo poznanymi i bardziej chodzi o to, aby być wrażliwym na drugiego człowieka, niż wygrać jakąś konkurencję. Uśmiech i radość z pokonywanych trudności widniały na naszych twarzach. A co czuliśmy? Poczytajcie wypowiedzi samych uczestników.

– Karen: Fajnie było spotkać uczniów innej szkoły i mojego brata, który uczy się w Szkole Specjalnej w Radowie Wielkim. Nagrody dla najlepszych były świetne. Wspólne pływanie w basenie również sprawiło mi wiele radości, tak jak i zabawa na placu zabaw. Fajnie teraz to wszystko powspominać

– Aleksandra: Świetna była dyskoteka integracyjna z innymi szkołami. Na dyskotece bardzo dobrze bawiliśmy się przy piosence „Kaczuchy”. Pięknie również śpiewała dla wszystkich, nasza koleżanka Maja Lange, która wykonała utwór „Nieodporny rozum”. Chętnie pojechałabym jeszcze raz

Oficjalna ceremonia zakończenia i nagrodzenia zwycięzców II Jesiennej Olimpiady Sportowej 2016 odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym ” WIKTORIA” w Rogowie ( nad Morzem Bałtyckim) . Najpierw wspólny obiad a potem relaks  w basenie. Wieczorem bawiliśmy się razem w dyskotece. Po kolacji w miłej atmosferze rozdano puchary, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

Drugiego dnia, po śniadaniu, tuż przed wyjazdem poszliśmy na wspólny spacer brzegiem morza .

Dziękujemy naszym przyjaciołom z Radowa Wielkiego za wspólnie spędzony czas i niezapomniane wrażenia. Z niecierpliwością czekamy na  olimpiadę w przyszłym roku.

20160914_110725

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *