FinałRadośćZmiany35

Dziecięce myśli – nie dziecięce sprawy

Czy macie wrażliwość na los innych? Czy czujecie, że możecie coś zmieniać? BMW, Ashoka, członkowie Ashoki i całe społeczności Szkół z mocą zmieniania świata są przekonane, że każdy może zauważać problemy i starać się je rozwiązywać. Nawet dzieci, albo przede wszystkim dzieci.

Podczas Finału Radość Zmiany Ashoka & BMW, wydarzenia podczas którego 6 dzieci opowiedziało o swoich doświadczeniach wprowadzania zmian, a 4 dorosłych podzieliło się wiedzą jak wzmacniać w dzieciach postawy twórców zmian na lepsze. 16 listopada scena w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zapełniona była inspiracjami, niesamowitą energią i dobrymi praktykami.

Chodzi o to, żeby zacząć od prostych rzeczy– powiedziała Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor Fundacji Ashoka. W Szkołach z mocą zmieniania świata zaczyna się właśnie od prostych rzeczy: zaufania, stwarzania przestrzeni i dzielenia się przekonaniem, że każdy, przy wsparciu kolegów i koleżanek może zdziałać wiele dobrego.

Podczas Finału Radość Zmiany uczniowie opowiadali o tym jak odwiedzają starszych ludzi, wspierają samotnych i schorowanych, zbierają pieniędzy na leki dla ciężko chorych oraz pomagają w innych nie dziecięcych sprawach. Uczniowie swoim własnym przykładem pokazaują, że warto działać na codzień, a nie szukać specjalnych momentów, by pomóc innym.

dsc_0016                             finalradosczmiany15

Marta Laskowska z Gimnazjum nr 1 w Gdyni zorganizowała warsztaty podstawowej obsługi komputerów dla swojej babci i bliskich seniorów. Było to duże wyzwanie, ale udało się i teraz babcia Marty razem ze swoimi koleżankami rozmawiają przez Skype, robią zakupy w Internecie i wyszukują smakowite przepisy kulinarne.Julia Sarnacka z Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku pomagała swojej starszej sąsiadce, która była bardzo chora. Julia robiła podstawowe zakupy, spędzała z chorą i samotną kobietą wolny czas. Uczennica uważa, że bardzo ważne pomagać takim osobom, dlatego zachęciła do działania swoje koleżanki.

Błażej Szczurek ze Szkoły Podstawowej w Konarach opowiadał o tym jak cała szkoła wspiera dziewczynkę, która uczy się razem z nim w szkole, chociaż jest bardzo ciężko chora. Zorganizowali dla niej koncerty podczas którego zbierali pieniądze na specjalne krzesło prostujące. Dziewczynce tak spodobał się koncert, że zorganizowali i drugi, już bez zbiórki, tylko po to, żeby być razem.Natomiast Helena Konon z Szkoły Podstawowej No Bell zorganizowała zbiórkę codziennych rzeczy dla kobiety, która adaptowała syna swojej zmarłej koleżanki. Pomimo, że sama nie miała wiele środków, chciała, by dziecko mogło dorastać wśród osób, które zna i które go kochają.

1

Wypowiedzi dzieci przeplatały się z wypowiedziami dorosłych, którzy opowiadali o tym, jak stwarzać dzieciom przestrzeń, by mogły być podmiotowe i sprawcze. W Ashoce wierzymy, że każdy może być twórcom zmian na lepsze. Podczas warsztatów Radość Zmiany Ashoka & BMW, które odbyły się w sześciu szkołach i podczas Finału Radość Zmiany dzieliliśmy się tym przekonaniem, by jak powiedziała jedna z uczestniczek „po prostu wyjść ze swojego pudełeczka i zacząć działać”.