świąteczne śpiewanie

Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp – 5 powodów dla których słychać śpiew w Szkołach z mocą zmieniania świata

Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp, tam dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają. Goethe

Szczególnie w okresie około świątecznym wyraźnie słychać dziecięce, młodzieńcze i dorosłe głosy zebrane, by wspólnie śpiewać. Poznajcie 5 powodów, dla kórych warto śpiewać w szkole przy każdej możliwej okazji i bez okazji oczywiście też.

1. Wspiera rozwój języka

Badanie przeprowadzone przez Northwestern University udowodniły związek między nauką muzyki, rozwijaniem języka i umiejętności czytania. Mimo, że badanie to zostało przeprowadzone patrząc na uczenie instrumentalne i warsztatu wokalnego, śpiewanie w naturalny sposób prowadzi do pisania własnych piosenek, a tutaj szeroki zasób słownictwa i umięjętności językowe są wyjątkowo pielęgnowane.

2. Przyczynia się do poprawy dobrostanu

Śpiewanie w szkole znacznie poprawia samoocenę (zwłaszcza dzieci wrażliwych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi), pomaga dzieciom być bardziej spokojnymi i skoncentrowanymi, a także zwiększa zadowolenie i zaangażowanie w klasie jak wynika z raportu Centre for the Use of Research and Evidence in Education.

3. Ma dobroczynny wpływa na zdrowie

Śpiew wpływa korzystnie nie tylko na pojemność wydechową płuc. Wykazano, że śpieanie pozwala wzmacniać system immunologiczny oraz zmniejszać poziom stresu, który jak wiadomo powoduje szereg chorób.  Więcej o dobroczynnym wpływie śpiewu w Journal of Music Therapy.

4. Jest za darmo

Każdy i wszędzie może śpiewać. Śpiewanie nie wymaga korzystania z drogich urządzeń, chociaż instrymenty muzyczne oczywiście mają swoją cenę. Nawet ze słoabo wyposażobą salą muzyczną, albo w auli ze słabą akustyką można zorganizować śpiewania angażujące wszystkich uczestników.

5. Ma moc zmieniania świata

I nie myślimy tutaj o Chnage the world Erica Claptona ani o koncertach charytatywnych, a o prostym byciu razem. Podczas Finału Radość Zmiany Ashoka&BMW Błażej Szczuker ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Konarach opowiadał o koncercie charytatywnym zorganizowanym dla koleżanki ze szkoły. Po pierwszym koncercie dzieci odkryły, że większym wsparciem dla Marysi niż pieniądze, okazało się wspólne śpiewanie. „Wczoraj odbył się kolejny koncert, na którym już nie zbieraliśmy datków, ale po prostu tak, dla Marysi”.

Dlatego śpiewajmy wspólnie kolędy, piosenki świąteczne, patriotyczne, śpieszne, językowe łamańce, piosenki z pokazywaniem i hymn stojąc na baczność. Tak jak się śpiewa w Szkołach z mocą zmienaina świata. Razem z całym miastem w Szkole Podstawowje nr 4 w Ełku, na szkolnych korytarzach jak w Gimnazjum nr 1 w Gdyni, czy razem z rodzicami, jak podczas wspólnego kolędowania w Szkole Podstawowej w Konarach.