DLACZEGO?


 

billokrag2„Wyobraźcie sobie świat, w którym każdy jest changemakerem, czyli pozytywnym zmianoczyńcą” – Bill Drayton, założyciel ASHOKI.  Ashoka uważa, że każdy może zmieniać rzeczywistość wokół siebie, że każdy może być pozytywnym zmianoczyńcą. Od 35 lat szukamy i wspieramy innowatorów społecznych na całym świecie. Nazywamy ich Ashoka Fellows i dotychczas wsparliśmy ich ponad 3000.

Widzimy, że to oni zmieniają systemy, redefinują relacje społeczne, realnie polepszają jakość życia ludzi. Wiemy, że wyróżniają się oni takimi umiejętnościami jak empatia, uważność, praca w grupie, przywództwo i wprowadzanie zmian. A zdecydowana większość nich zaczęła zmieniać świat, kiedy mieli kilkanaście lat.

Dlatego zwróciliśmy uwagę na szkoły. Szukamy szkół, które rozwijają u dzieci umiejętności społeczne. Wychodzimy z założenia, że powinniśmy uczyć empatii tak jak uczymy czytania.

Wybierane przez nas szkoły, nazywane Szkołami z mocą (Changemaker schools), cechuje innowacyjność, otwartość na nowe rozwiązania oraz chęć dzielenia się swoimi praktykami z innymi środowiskami. Szukamy miejsc, w których każda osoba: nauczyciel, uczeń, rodzic, a także członek społeczności lokalnej, rozumie potrzebę kształtowania umiejętności społecznych i aktywnie w tym uczestniczy.

Wybieramy Szkoły z mocą po to, by wesprzeć je w codziennej pracy, ale też przyjrzeć się temu co robią i jak to robią. Opisać ich doświadczenia, by mogły z nich skorzystać również inne środowiska. Szkoły z mocą staną się częścią międzynarodowej sieci Changemaker schools, do której w samej Europie należy 58 szkół (w tym 6 polskich szkół),  która daje możliwość wymiany doświadczeń chociażby podczas corocznych spotkań przedstawicieli europejskich Changemaker schools.

Jesteśmy pewni, że w Polsce mamy wiele szkół, które mają moc!

Żeby zgłosić Szkołę z mocą zapraszamy do zakładki nominuj.