Program „Szkoły z Mocą Zmieniania Świata”

Korzyści z uczestniczenia w programie Fundacji Ashoka

80 szkół z Polski ubiegało się o przyłączenie do programu Szkoły z Mocą Zmieniania Świata. Jedynak tylko 6 z nich mogło ten tytuł uzyskać. Było to dla placówek edukacyjnych spore wyróżnienia oraz szansa na działanie pod patronatem światowej organizacji. Fundacja Ashoka nagrodziła wsparciem i promocją wszystkie szkoły, które na to zasługiwały. Z jakimi przywilejami wiązało się uczestnictwo w tym programie?

Szkoły z Mocą Zmieniania Świata – korzyści dla szkoły

Każda szkoła należąca do programu Szkoły z Mocą Zmieniania Świata myśli podobnie – chce się rozwijać, korzystać z innowacji, inspirować innych, a jednocześnie zmieniać otaczającą rzeczywistość na lepsze. Szkoła należąca do sieci Changemaker schools ma możliwość czerpania od innych, inspirowania się działaniami najlepszych, a jednocześnie może dzielić się własnymi doświadczeniami.

Dużym plusem uczestniczenia w programie stworzonym przez Fundację Ashoka jest możliwość nawiązania międzynarodowych kontaktów, jak i współpraca z liderami, innowatorami społecznymi oraz liderami w obszarze edukacyjnym z całego świata. Nigdy tak łatwo nie można było nawiązać kontaktu między szkołami z różnych krajów, jak po powstaniu programu Szkoły z Mocą Zmieniania Świata.

Wielką mocą programu było również to, że szkoły miały realny wpływ na zmianę rzeczywistości. Doceniane były nie puste frazesy, a realne działania. Dzięki temu, że Fundacja Ashoka zwracała uwagę przede wszystkim na rozpowszechnianie dobrych praktyk, korzystanie z innowacyjnych narzędzi, jak i tworzenie przyjaznego środowiska do nauki dla dzieci, szkoły musiały wykazywać się dużą inicjatywą, aby zostały zauważone. Taka działalność zakrojona na szeroką skalę wpłynęła na całą edukację i pokazała innym szkołom, że jeżeli tylko się chce, można wyjść spod sztywno ustalonych ram programowych i zaproponować uczniom coś więcej niż tylko suche fakty i nudne lekcje.

Szkoły z Mocą Zmieniania Świata są promowane przez Fundację Ashoka jako najlepsze placówki edukacyjne. Są prezentowane w całej Europie, a także na świecie. Dzięki temu, o polskich szkołach usłyszano w różnych zakątkach świata.

Aby lepiej zrozumieć to, jak działa program Szkoły z Mocną Zmieniania Świata oraz co placówki edukacyjne zyskują na takiej współpracy, warto obejrzeć film przygotowany przez przedstawicieli Changemaker schools:

To nie jest oficjalna strona programu „Szkoły z Mocą Zmieniania Świata”.
Kontakt